شنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 21 2018

تبلیغ
عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

چه کسی را به عنوان محقق انتخاب کنیم؟!

۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۲:۵۲ کد مطلب: 9599

محقق باید یک ویژگی هایی داشته باشد، به هر کسی نمی توان گفت برو تحقیق. خانم چشمه علایی مشاورخانواده در باب خصوصیات محقق و اینکه ما چه کسی را به عنوان محقق انتخاب کنیم پاسخ می دهد.

به گزارش نسیم شیراز، خانم چشمه علایی مشاورخانواده در باب خصوصیات محقق و اینکه ما چه کسی را به عنوان محقق انتخاب کنیم؟! اظهار داشت: محقق میتواند از افراد آشنا، همکاران، کسانی که آن ها را قبول داریم و به آن ها اعتماد داریم، هم دانشگاهیمان و... باشد.

وی در امر تحقیق وتصمیم گیری پیش از ازدواج گفت: محقق باید یک ویژگی هایی داشته باشد، به هر کسی نمی توان گفت برو تحقیق.

 علایی اولین ویژگی محقق را چنان عنوان کرد که آن کسی را که انتخاب می کنیم باید پخته و مصلحت اندیش باشد تا بتواند اطلاعات را درست از منابع بگیرد و خرابکاری نکند. همین طوری من به رفیقم بگویم برو تحقیق، بعد ایشان برود سراغ یک نفر  و بپرسد ببخشید من می خواستم بدانم فلانی دزد و حقه باز نیست؟

این آدم اصلا نمی فهمد که دارد چه می گوید. پس باید مصلحت اندیش و پخته باشد تا بتواند هم اطلاعات را درست دریافت کند و هم به نحوه درست اطلاعات گرفتن تسلط داشته باشد

وی دومین ویژگی محقق را تحلیلگربودن محقق دانست و افزود: چون اطلاعاتی که از منابع مختلف را می گیرد بتواند دسته بندی کند و روی هم بریزد و تحلیل بکند که حالا باید دنبال کدام اطلاعات رفت!!

 علایی گفت: فرد محقق باید صبور باشد که فوری از میدان در نرود. شما ممکن است از چهار منبع تحقیق کنید و به هیچ نتیجه ای نرسید. اگر محقق من صبر نداشته باشد، عصبانی میشود و می گوید ولش کن. هیچکس این ها را نمی شناسد.

وی در ادامه صادق بودن محقق را امر مهمی بیان کرد و گفت: صادق بودن محقق باعث میشود تا آنچه را که دیده و شنیده بدون کم و کاست به ما منتقل کند و نظرش را تحمیل نکند یا تجسس اضافه انجام ندهد یعنی صرفا اطلاعات را انتقال دهد.

وی گفت: محقق باید زیرک و زبل باشد تا بتواند از بین حرف مردم سرنخ ها را پیدا کند. اکثر افراد در لفافه صحبت میکنن و مستقیم بیان نمیکنن.

این مشاور خانواده اضافه کرد: محقق باید خوش برخورد و خوش زبان باشد و اصلا طرف مقابل را وادار کند به حرف زدن و ترغیب به همکاری با خوش زبانی و خوش بیانی.

علایی گفت: محقق باید رازدار و امین باشد تا بتواند اطلاعاتی که کسب کرده را تا آخر عمر در اختیار کسی قرار ندهد و فقط به فرد و خانواده اش گفته شود.

وی تاکید کرد: همین که دیدید فرد نمیتوان تحقیق کند یا نمیداند چه بپرسد، فرد دیگری را انتخاب کنید.

علایی در بحث موانع تحقیق اظهار داشت: یک سری از تفکرات هستند که مانع درست فکر کردن ما می شوند:

وی گفت: به طور مثال فلانی که اومده خواستگاری دخترمان، باباش آدم مطرحی است، استادمون معرفی کرده،فلان دختر را فلانی معرفی کرده که آدم بزرگ و مهمی است،این خواهر یا داداش حاج آقا فلانی است،...

این اولین مانع تحقیق است.

 وی تاکید کرد: کسی که خواستگار را معرفی کرده است اصلا مهم نیست که این آدم کیست. مهم اینست که اون شخص کیست. ما گاهی وقت ها فریب کسی را می خوریم که معرف است.

ممکن است معرف یا پدر و مادر و برادر او عالی باشد ولی هیچ ربطی ندارد که حتما این هم عالیست و نباید این دو تا را به هم ربط دهیم. این  افکار را باید دور بریزید. هر کس می خواهد معرفی کرده باشد، معرف نباید مانع تحقیق شود.

وی ادامه داد: گاهی حسابی پسندیده اید، حسابی به دلمان نشسته و شیفته شده ایم. بعد می گوییم خب برویم تحقیق کنیم.

همین پسندیدن مانع تحقیق است چون ما سوگیری پیدا کرده ایم. می گوییم خوب چه کاریست! تحقیق برای چه؟!

تحقیق را به اطرافیان نمیدهی یا اگر هم تحقیق کنی سمبل کاری  و سرسری می کنی. سراغ کسانی می روی یا به نوعی سوال می کنی که تاییدش کنند و هر آنچه میبینی زیر سبیلی رد میکنی.

وی افزود: گاهی وقت ها باورها و تفکرات غلط دینی مانع تحقیق می شود. میگوییم میسپاریم به خدا  ان شاالله.

رسول الله فرمودند پای شترت را ببند به خدا توکل کن نه اینکه اقدامی نکنی. اقدام عملی ات را انجام بده. بعد توکل کن. همین جوری بسپاریم به خدا این تفکر غلط دینی است.

علایی در پایان گفت: گاهی می گوییند: آشنا هستن، فامیل دورن. شماره اقوامشونو نداریم. رومونم نمیشه بگیریم. تحقیق کردن نداره!! برای همین قید تحقیقو میزنن.در این حالت هم رودربایستی مانع تحقیق میشود.

/


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظرات بینندگان

آخرین عناوین