شنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 21 2018

تبلیغ
عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

خلاقیت در تعمیر لباس های پاره

۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴:۳۲ کد مطلب: 9592

برای شما بویژه کودکانتان که بازی می کند ممکن است پارگی در یکی از لباس ها اتفاق بیفتد. وقتی به لاس نگه می کنید جز ممورد آسیب دیده بسیار نو و تمیز به نظر می رسد، نیازی نیست به دور انداختن آن فکر کنید با چند روش می توانید یک لباس جدید برای خود بدوزید.

به گزارش نسیم شیراز، لباس که به هر دلیلی سوراخ شده شما میتوانید با استفاده از پارچه، نخ، سوزن، قیچی و.. لباس خود را ترمیم کنید. بهتر است نخ و پارچه هم رنگ لباس باشد تا هیچ کسی تشخیص ندهد که لباس شما قبلا سوراخ داشته است.

وصله یا تکه دورزی
تکه های پارچه می توانند با هر شکل و اندازه و روی هر نوع لباسی استفاده شوند.
هنگام آماده سازی تکه های پارچه ای می توانید متناسب با لباسی که می خواهید تعمیر کنید، خلاقیت به خرج دهید.
از طرح های دایره ای، بیضی استفاده کنید و برای لباس کودکان می توانید طرح هایی مانند سر گربه و یا خرس به کار برید.

در قدم اول نخی پیدا کنید که حتما به رنگ لباس شما بیاید چون باعث می شود محلی را که ترمیم می کنید دیگر معلوم نشود. سعی کنید نخ شما تمیز باشید و بر اثر هوا تغییر رنگ نداده باشد. در بین نخ ها در جعبه خیاطی بگردید و نخ مورد نظر رو پیدا کنید. اگر رنگ مورد نظر را ندارید به همراه لباس خود به فروشگاه بروید و نخ نزدیک به رنگ پارچه لباس را تهیه کنید. ولی اگر با تمام تلاشی که کردید رنگ مورد نظر را پیدا نکردید حتما از رنگ تیره تر و مات استفاده کنید. چون رنگ تیره تر محل سوراخ لباس را خیلی خوب پوشش می دهد. از رنگ های براق و شبرنگی جهت ترمیم سوراخ لباس استفاده نکنید.

سوزن رو به طول ۶۰ سانت نخ کنید و بعد از نخ کردن دو طرف نخ را مساوی کنید و گره بزنید.اگر برای نخ کردن سوزن با مشکل روبر هستید، نخ را کمی نم دار کنید یا از سوزن نخ کن خیاطی استفاده کنید.

برای شروع دوختن محل ترمیم سوراخ لباس سوزن را از داخل لباس رد کنید و سوزن را برای جلوگیری از خطر به سمت راست بکشید.

وقتی محل پارگی لباس را از داخل ترمیم می کنید سوزن را نیم سانت از لبه پایین تر به طرف چپ بدوزید چون اگر لب به لب بدوزید امکان جدا شدن وصله از محل ترمیم سوراخ لباس وجود دارد. بعد هر بار دوخت نخ را قشنگ بکشید و این روند دوخت را ادامه دهید. سعی کنید دوخت ها مرتب و پشت سر هم باشد چون هر چی دوخت بهم نزدیکتر باشد دوخت مقاوم تر می شود.
دوختن را ادامه دهید تا دوخت محل ترمیم سوراخ لباس تمام شود. به یاد داشته باشید بعد هر دوخت قشنگ نخ را بکشید وقتی یک دور کامل محل پارگی را دوختید کافی است.

وقتی کار دوخت تمام شد سوزن را از روی لباس به داخل ببرید و چند تا گره در محلهای که دوخت شده با سوزن ایجاد کنید و چند گره بزنید و مطمئن باشید که محل ترمیم سوراخ لباس در جای خود محکم شده است.


 

تعمیر لباس


وصله لباس با استفاده از لایه چسب
اگر سوراخ لباس شما از ۲٫۵ تا ۵ سانت است میتوانید از وصله استفاده کنید. اگر لباس شما یک رنگ است و طرحی ندارد از وصله هم رنگ لباس استفاده کنید و اگر لباس شما طرح شلوغی دارد پارچه ای را تهیه کنید که هنگام وصله در طرح لباس شما گم شود. بین پارچه روشن و تیره، پارچه رنگ تیره را انتخاب کنید. شما می توانید پارچه مورد نظر خود را از فروشگاهها خریداری کنید. به طور مثال اگر لباس شما جیب دارد از پارچه داخل جیب برای وصله استفاده کنید. سعی کنید هنگام خرید پارچه، جنس همان لباس را تهیه کنید.

پارچه وصله را یک مقدار بزرگتر (حدود یک ۱ سانت تا ۱٫۵) از محل سوراخ لباس قیچی کنید. از خط کش و متر برای اندازه دقیق و بریدن وصله استفاده کنید.

لایه چسب به شما کمک میکند وصله به محل پارگی بچسبد. لایه چسب را روی وصله قرار دهید و با خودکار اندازه وصله را بکشید و دقیقا همه اندازه برش بزنید. لایه چسب را از تمام فروشگاه های آنلاین هم میتوانید خریداری کنید.

حالا لایه چسب رو روی سوراخ پارگی لباس بگذارید و با خودکار روی لایه چسب اندازه دقیق وصله را ترسیم کنید. همان یک سانت بیشتری که بالا توضیح دادیم روی وصله ایجاد کردیم را از لایه چسب با قیچی جدا کنید.

داخل لباس را بیرون بیاورید و لایه چسب و وصله را در محل سوراخ و پارگی لباس قرار دهید. لایه چسب باید بین سوراخ و وصله قرار بگیرید. وقتی لایه چسب را قرار می دهید نباید بین محل سوراخ و وصله فضای دیده شود. لباس را روی زمین بگذارید جوری که روی سوراخ لباس به بالا باشد.

و بعد اتو را روی محل وصله قرار دهید. یادتان باشد اتو را به جلو و عقب نکشید چون امکان حرکت وصله و لایه چسب وجود دارد. فقط اتو را در به مدت خیلی کوتاهی (حدود۱۰ثانیه) روی محل وصله قرار دهید. قبل شروع حتما دستور العمل لایه چسب را مطالعه کنید. در حالت کلی دمای گرمای اتو از زمانی های که میخواهید لباس اتو کنید بیشتر باشد.

گلدوزی روی لکه های لباس
اگر شما لباسی دارید که سوراخ شده است و سوراخ های زیادی دارد میتوانید با گلدوزی، نمدوزی و … لباس خود را منحصر به فرد و خاص کنید. شما باید طرح گلدوزی خود را فراتر از محل سوراخ لباس بدوزید تا محل پارگی و سوراخ لباس به خوبی پنهان شود.

اگر نمیتوانید خیاطی کنید از چسب برای ترمیم پارگی لباس خود استفاده کنید. چسب های زیادی برای رفع پارگی لباس که مخصوص پارچه وجود دارد. برای ترمیم پارگی با چسب بهتر است قسمت سوراخ پارچه بصورت خطی باشد. چسب را هم میتوانید از تمام فروشگاه ها خریداری کنید. استفاده از چسب برای ترمیم لباس باعث از بین رفتن رنگ و زبری لباس شما می شود.

اگر لباس شما بیش از اندازه سوراخ شده و دیگر قابل رفو کردن و استفاده نیست ولی جنس لباس خوب بود میتوانید برای رفو لباس دیگر استفاده کنید و یا با روشهای خلاقانه از تیکه های پارچه برای خود دستمال زیبا درست کنید.

 

تعمیر لباس

 


منابع: زندگی آنلاین؛ آر آی میکس


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظرات بینندگان

آخرین عناوین