شنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 21 2018

تبلیغ
عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

واکاوی دلایل فیلترینگ تلگرام

۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۸:۳۶:۲۴ کد مطلب: 9574

پاسخ اصلی در چرایی فیلترینگ تلگرام، «مسدود سازی دست یابی سرویس های جاسوسی و اطلاعاتی دشمن به اطلاعات و افکار عمومی جامعه ۴۵میلیونی مخاطب این پیام رسان در ایران است.» تا دشمن نتواند ابتدا پالایش و سپس تحلیل بازخوردهای اقدامات خود را در جامعه ایران بر طبق اطلاعات سرورهای تلگرام بدست بیاورد.

به گزارش نسیم شیراز، این روزها جو سنگینی در فضای مجازی با موضوع «فیلترینگ تلگرام» ایجاد شده است. قبل از هر چیز لازم است اطلاعاتی در مورد این پیام رسان بدانیم تا نواقص کمبودها و خطرات ناشی از آن را هر چه بیشتر و بهتر درک کنیم.

تلگرام، اپلیکیشنی که به اسم یک پیام رسان در اواسط سال ۹۴ کم کم  جای پای خود را در بین کاربران ایرانی باز کرد و جایگزین وایبر و واتساپ شد و امروزه کمتر کسی را می توان یافت که از این شبکه اجتماعی استفاده نکند. مکانی که تبدیل به محل کسب درآمد، تحلیل، اقدامات جریانی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ... شد.

تلگرام را همه میشناسند، این روزها اگر تمامی وقایع و تحرکات اجتماعی در ایران را بررسی کنیم، قطعا به تلگرام خواهیم رسید.

با این همه اهمیت و نفوذ این شبکه اجتماعی ماجرا چگونه رغم خورد که به این نتیجه رسیدیم که تلگرام باید مسدود شود؟! سوال بسیار مهم و جدی آن است که مگر تلگرام وارد چه فاز عملیاتی شده که وجودش تهدیدات امنیتی و اقتصادی را برای ما دو چندان کرده است؟

متاسفانه برخی از روی نادانی و یا خیانت و منافع شخصی دلیل مسدود شدن تلگرام را صرفا مباحث «فرهنگی» عنوان می کنند که این اقدام هدایت افکار عمومی و ذهن مخاطب به سوی داده های غلط و نادرست است.

 انسداد تلگرام را باید در یک مسئله اساسی جستجو کرد و آن هم موضوع مهم «امنیت و اقتصاد» کشور است.

برای پاسخ شفاف و دقیق به این سوال باید بازگشتی به تحرکات صورت گرفته در اثر تلگرام در شهریور ماه سال 1396 صورت گرفت بیندازیم، ناگهان در گوشه هایی از پایتخت و برخی کلان شهرها مساجد و حسینیه ها دچار حادثه آتش سوزی عمدی می شوند و میدان دار این تحرکات جاهلانه کسی نیست جز سیدمحمدحسینی و گروه موسوم به «ریستارت». گروهکی که از مدیریت غیر مرتبط و غیرشبکه ای استفاده می کرد. جامعه هدف این گروه نوجوانانی بودند که در اوج احساسات و شور و هیجان این دوران قرار داشته و در عین حال دچار شبهات بسیاری هستند.

نوجوانانی که به دنبال نمایش استقلال و خودنمایی بوده و آتش زدن بی هدف و فرار کردن در نیمه های شب و ارسال فیلم برای سید محمد حسینی تنها کاری بود که برای ارضای این حس خود انجام می دادند.

 

بررسی و رصد پیام های مربوط به گروه ریستارت ها در کانال های معاند نظام از جمله آمد نیوز، نشان می داد که این خودنمایی کودکانه و بی هدف در واقع ظاهر فریب دهنده دشمن، برای جمع کردن عوامل میدانی خود جهت اجرای پروژه اصلی آنان در اغتشاشات خیابانی دی و بهمن ماه کشور است.

تجمع و هماهنگی ریستارت ها و چالش های امنیتی که این گروه برای نظام ایجاد کردند فقط و فقط در تلگرام بود. هیچ تردیدی وجود نداشت که بستر برنامه ریزی و هماهنگی، عملیات روانی و تهییج مردم و اقدام بر علیه اقدام امنیت داخلی کشور پیام رسان تلگرام بود و بس.

 

طبق اطلاعات بدست آمده، مرکز هماهنگی تروریست های داعش درحادثه تروریستی مجلس و مرقد امام خمینی(ره) که منجر به شهادت رسیدن 25 نفر از هموطنانمان شد تلگرام بود.

حوادث و اغتشاشات دیماه ۹۶ که خسارات مالی و امنیتی بسیاری را برای کشور ایجاد کرد، و برخی موارد دیگر از جمله حادثه ایرانشهر و اهواز و ...و بسیاری از حوادث دیگر که فرصت پرداختن به آن ها در این مقال نمی گنجد باز هم حاشیه است و پاسخ اصلی در چرایی فیلترینگ تلگرام چیز دیگری است.

پاسخ اصلی، «مسدود سازی دست یابی سرویس های جاسوسی و اطلاعاتی دشمن به اطلاعات و افکار عمومی جامعه ۴۵میلیونی مخاطب این پیام رسان در ایران است.» تا دشمن نتواند ابتدا پالایش و سپس تحلیل بازخوردهای اقدامات خود را در جامعه ایران بر طبق اطلاعات سرورهای تلگرام بدست بیاورد.

اگر دقت کنید وقتی حادثه ای در سطح بین الملل اتفاق می افتد، دولت ها مواضع خود را در مقابل آن حادثه اعلام می کنند. به عنوان مثال در قضیه برجام و خروج امریکا از آن دولت امریکا در فواصل متعدد درباره خروج از برجام صحبت کرده و در فاز بعدی مقامات امریکایی به کشورهای متعدد و مهم منطقه و جهان سفر کرده و در این رابطه مذاکره و مصاحبه و ... می نمایند.دلیل اصلی این سفرها دریافت مواضع و احیانا تغییر مواضع دولت های مورد نظر است.

به عبارت دقیق تر علت اصلی این سفرها ارائه اطلاعات و مباحث و تحلیل ها از یک سو، و مهم تر از آن دریافت تحلیل های دولت های مورد نظر و در مرحله بعد تغییر این مواضع و تحلیل ها به نفع خود است. یعنی دولت امریکا برای اینکه به بازخورد مواضعش در سطح بین الملل دسترسی پیدا کند مجبور است قدم به قدم حرکت کند.

اما دولتهای متخاصم با جمهوری اسلامی ایران اگر قصد رویارویی با این کشور را داشته باشند باید پایه و پشتوانه اصلی نظام ایران را تضعیف کنند و این محقق نمی شود مگر این که تحلیل درستی از این پشتوانه نظام اسلامی داشته باشند.

بدون شک عنصر اصلی و پشتوانه واقعی نظام اسلامی ایران، «مردم» این کشور هستند. مردمی که در عرصه های مختلف حضور اجتماعی، سیاسی و اقتصادی از جمله انتخابات، هشت سال دفاع مقدس و تحریم های اقتصادی مصمم و با اراده در کنار نظام ایستادند و نهال نوپای انقلاب را بعد از 39 سال به اوج بالندگی و شکوفایی رساندند. نفوذ در ذهن این مردم و دریافت نظرات و تحلیل های انان و برنامنه ریزی برای دادن خوراک فکری و اطرلاعتی به این مردن هدف اصلی پیام رسان تلگرام است.

دشمن به درستی دریافته است که اگر ذهن مخاطب ایرانی که مهمترین پشتوانه این نظام مقدس است را در اختیار بگیرد به اهداف خود خواهد رسید.

تمامی سازمانهای جاسوسی دنیا از جمله سیا ، MI6 ، موساد و ... تشکیل شدند تا چنین هدفی را محقق کنند اما سرانجام شبکه اجتماعی تلگرام را به عنوان نسخه نهایی برای محقق شدن این هدف برگزیدند.

در شش ماه گذشته اتفاقاتی در سطح تلگرام رقم خورده است که به شدت در حال تضعیف کردن پشتوانه مردمی نظام است.

اگر از همه تحلیلگرهای امنیتی بپرسید که کار دستگاه های امنیتی اطلاعاتی چیست؟ خواهند گفت: تحلیل حوادث و بازخوردها، به عبارت دیگر دستگاه ها اطلاعاتی میتواند در حوادث و اتفاقات سریعترین، بهترین و محکمترین واکنش را نشان بدهد که طبق اطلاعات جمع آوری شده از کف جامعه داخلی و خارجی به بهترین، سریعترین و قویترین تحلیل برسد و پیشنهادات خود را جهت اقدام عملی_سیاسی و ... به مسئولین مربوطه کشور ارائه کند.

اکنون که تلگرام در غفلت مسئولین بلند پایه کشور توانسته اطلاعات جامعی از جمله موارد زیر را بدست آورد:

  •  اطلاعات خصوصی
  • تحرکات مجازی
  • پیامهای خصوصی
  • علایق و سلایق

افراد عضو چه کانالهایی هستند، کدام مطلب را فوروارد میکنند، درمورد چه مباحثی واکنش نشان میدهند؟ چه افرادی زاویه بیشتری با نظام دارند؟ چه افرادی این استعداد را دارند که به عنوان عوامل جاسوسی به کار گرفته بشوند و ...

از طرف دیگر همه می دانیم که سروهای اصلی تلگرام در برلین و لندن مستقر هستند و مدیران پشت پرده تلگرام از کشورهایی هستند که مرکز هماهنگی سرویس های جاسوسی دشمن است! و این یعنی سرویس های جاسوسی بیگانه همزمان با دستگاه های حافظ امنیت کشور به اطلاعات افکار عمومی جامعه ایران دست خواهند یافت.

این موضوع به معنای آن است که منبع تحلیل هر دو دستگاه خودی و سرویس جاسوسی دشمن در فضای مجازی که این روزها هیچ فرقی با فضای واقعی ندارد، یکی شده و آن تلگرام است و عملا تلگرام درحال تبدیل شدن به یک رقیب امنیتی  برای امنیت کشور شده است.

امروز باید تلگرام را به اسم MI6 و موساد بشناسیم. دست یابی دشمن به اطلاعات جامع و ریز افکار عمومی و درنتیجه پالایش افکار عمومی جامعه ایران که اتفاقا اساس و ستون موجودیت جمهوری اسلامی ایران است.

اما تلگرام در جهت تکمیل اقدامت ضدامنیتی خود این بار علاوه بر اینکه اطلاعات حساس کشور  را  روزانه به بیرون منتقل میکند در حدود 2 ماه پیش فراخوانی برای ایجاد یک  ارز رمزنگاری شده مجازی به اسم تگرام داده است.

اقدامی که به شدت منافع اقتصادی کشور را تهدید میکند، تحلیلگرای اقتصادی این روزها درباره پیامدهای آغاز به کار این  ارز دیجیتالی بسیار گفته اند، نا آرامی هایی که این روزها در بازار ارز اتفاق افتاد ریشه در ارز تلگرامی دارد. به گفته کارشناسان اقتصادی بعد از شروع به کار ارز دیجیتالی در حدود۵۰ میلیارد دلار ارز از کشور خارج خواهد شد.

ارزی که هیچ سازمانی یا پایگاهی در دنیا برای مدیریت آن معرفی نشده است. در واقع خروج ۵۰میلیارد دلار ارز از کشور منجر به:

  • تاثیرات تورمی
  • خروج سرمایه از کشور
  •  کم شدن ذخایر ارزی کشور

و ... خواهد شد و تلگرام دقیقا ۲ موضوع مهم امنیت کشوری را نشانه رفته است:

۱-بحران ارزی

۲-خروج اطلاعات حساس تحلیلی کشور بدون هزینه اضافی

که هر دو در جهت شکستن اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران است و اگر اقتصاد و امنیت مردم توسط دشمن نشانه گرفته بشود یعنی عملا مردم ایران هدف قرار خواهند گرفت.

لذا باید بدانیم که دلیل مسدود سازی تلگرام علاوه بر مسایل فرهنگی و اجتماعی مسائل امنیتی- اقتصادی نیز هست.

جمله پایانی این که تلگرام  باید فیلتر شود تا «امنیت روانی» جامعه محفوظ بماند.

منبع: طنین یاس


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظرات بینندگان

آخرین عناوین