چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 25 2018

تبلیغ
عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال
به بهانه سالروز ورود حضرت معصومه(س) به شهر قم؛

خاتون قصه‌های قدیمی! ‌ای با دلم همیشه صمیمی!

۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۰۵:۳۷ کد مطلب: 8872

فقط 17 روز در این شهر نفس کشیدی، ولی قرن‌هاست که شهر، نفس‌کشیدن‌های تو را در خود زنده نگه داشته که حقیقتاً آن‌چه باقی به بقای خداست، از بین نمی‌رود.

نسیم شیراز

یک سال از دوری برادرت را بیشتر تاب نیاورده بودی که با کاروانی از همراهان راهی خراسان شدی برای دیدار برادرت، برای دیدار ولی‌ات، جان جانت! از بین تمام فرزندان پدرت امام موسی کاظم (ع) فقط تو و حضرت رضا (ع)، مادرتان یکی بود. نجمه خاتونی که بعد از تولد برادرت به «طاهره» ملقب شده بود.

به شهر ساوه که رسیدی عوامل حکومت بنی‌عباس کاروانت را دوره کردند و عده‌ای از همراهانت را به شهادت رساندند؛ غمگین و مریض شدی. شیخ مرتضی عاملی می‌گوید که تو را مسموم کردند. خواستی تو را از ساوه به قم ببرند؛ چراکه از پدر بزرگوارت شنیده بودی شهر قم مرکز شیعیان شماست. 23 ربیع‌الاول سال 201 قمری بود که به شهر قم وارد شدی و مورد استقبال عده زیادی از دوستاران آل‌الله قرار گرفتی.

شهر قم قبل از ورودت از آبادی ظاهری بی‌بهره بود و اهالی شیعه آن در اثر بی‌توجهی حاكمان مورد آزار و اذيت‏ بودند، اما از لحاظ ايمان و اعتقاد مذهبی، آنقدر منزلت داشت که گاهی اجدادت با فرستادن تحفه‌ها و هدايا اهل قم را مفتخر می‌ساختند (1).

در گفته‌های ائمه‌اطهار نام‏‌های مختلفی برای شهر قم ذکر کرده‌اند: قم (شهر قيام)، حرم اهل بيت، شهر امن و امان، مركز ياران ائمه، قطعه‌ای از بيت‌المقدس، كانون شيعيان، آسايشگاه انسان‌های باايمان، مجمع انصارالمهدی(ع)، سرزمين مقدس، پرتگاه و محل سقوط ستمگران و گردن‌كشان، منبع علم و فضيلت و تقوی، سالم‌ترين شهرها و... شاید به همه این دلایل بود که شهر ساوه نماندی؛ خدا می‌داند.

جد بزرگوارت امام جعفر صادق (ع) فرمودند: «اذا اصابتكم بليه و عناء فعليكم بقم فانه ماوی الفاطميين» (3) هرگاه در تنگناهای زندگی قرار گرفتيد و بلاها و مصيبت‌ها به شما روی‌آورد، به سوی قم برويد؛ چون آن‌جا پناهگاه فرزندان فاطمه (س) است.

رسولِ تلخ‌ترین لحظه‌های مدینه بودی برای اهالی شهر قم و زائر غریب خراسان، فاطمه ثانی بودی برای آن سینه‌هایی که داغ پنهان‌بودن قبر فاطمه (س) دختر پیامبر را با زیارت تو، پر از رحمت و نور می‌کردند و عشق و محبت‌شان را هدیه ارادتی به بارگاه تو می‌نمودند. فقط 17 روز در این شهر نفس کشیدی، ولی قرن‌هاست که شهر، نفس‌کشیدن‌های تو را در خود زنده نگه داشته که حقیقتاً آن‌چه باقی به بقای خداست، از بین نمی‌رود. بزرگان قم ارادت خاصی به تو دارند. بزرگان شیعیان هم. مقام و منزلت تو از فهم ما پنهان است.

علامه طباطبایی فیلسوف، عارف و مفسر المیزان روزه‌های ماه رمضانش را با بوسه بر ضریح تو افطار می‌کرد، عشق و دلباختگی به اهل بیت او را در سنین پیری و دوری راه، به حرم تو می‌کشاند و سپس به خانه می‌رفت و غذا می‌خورد.

اگر قد کوتاه فهم ما به بلندی بلندای تو نمی‌رسد، ولی امام خمینی (ره) در قصیده‌ای 44 بیتی مقام تو را با مقام مادرت فاطمه (س) مقایسه کرده و هر دویتان را به یک اندازه ستوده است:

ای ازلیت به تـــــربت تـــــو، مخمـــّر                       وی ابــدیت بــه طلعت تو، مقرّر
عصمت تو تا كشید پرده به اجسام                       عالَـــماجســامگرددعالَمدیگر
وین نه عجب؛ زانكه نور اوست ز زهرا                     نور وی از حیدر است و او ز پیمبر
این است آن نور كز تجلّـــی قدرت                         داد به دوشیزگـــــان هستی، زیور
شیطانْ عالِم شدی، اگر كه بدین نور                     ناگفتی "آدم است خاك و من آذر "
گر كه نگفتی "امام هستم بر خلق"                      موسی جعفـــر، ولّــی حضرت داور
فاش بگفتم كه این رسول خدای است                   معجزه اش مـــی بـوَد همانا دختر
"لَمْ یلِد"م بسته لب وگرنه بگفتم                          دخت خــــداینــــــد این دو نور مطهّر
آن یك، كوْن و مكانْش بسته به مَقْنَع                      وین یك، مُلكِ جهانْش بسته به معْجَر
چادر آن یك، حجاب عصمت ایزد                             معْجــــــَرِ این یك، نقـــــاب عفّت داور
آن یك، بر مُلك لا یزالی تارُك                                  وین یك، بـــــر عرش كبــــریایی افسر
آن یك، خاكِ مدینه كرده مزّین                                صفحه قــــــم را نمــــوده، این یك انور
خاك قم، این كرده از شرافتْ، جنّت                         آب مــــــدینه نمــــــــوده آن یك، كوثر
عرصه قم، غیرت بهشت برین است                        بلكـــــه بهشتش یساولی است برابر…

بعد از ورود و دفن پيكر مطهرت در اين شهر، آثار و بركات فراوانی به همراه داشت. علويان و سادات بيشتری به اين شهر روی آوردند، توجه شيعيان و علما و مشاهير شيعه در طول تاريخ به اين نقطه فزونی يافت و موقعيت مذهبی قم، تثبيت و استحكام تاريخی يافت و مرکز روحانیت شیعه شد. تأثير وجود حضرت‌ات در تحولات تاريخی، فرهنگی، مذهبی، اجتماعی نه تنها در محدوده يك شهر، بلكه گاهی در كل كشور ايران بوده است.

امروز پس از سال‌ها از ورودت به شهر قم، مردم این شهر در حرکت نمادین با شاخه‌های گل تا حرم مطهر تو به راه افتاده‌اند تا اردت و محبتشان را نثارت کنند و از زمان ورودت تا زمان وفاتت در این خاک که به وجودت مقدس شده، به نام ایام معصومیه نام‌گذاری کرده‌اند.

پی‌نوشت
1.    از جمله می‌‌توان به ابی جرير زكريا بن ادريس و زكريا بن آدم و عيسی بن عبدالله و چند نفر ديگر اشاره کرد كه به افتخار اخذ هدايای ارزشمندی همچون انگشتری و جامه و كفن از دست مبارك ائمه هدی عليهم‌السلام نایل شدند. تاريخچه قم، ص‏16.
2.    تاريخ مذهبی قم، ص‏92.
3.    بحارالانوار، ج‏57، ص‏216.
 

منبع: مهرخانه


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظرات بینندگان

آخرین عناوین