چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 25 2018

تبلیغ
عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

نفوذ فرهنگ غربی به جشن‌های ایرانی / جشن‌های نوین اینستاگرامی تازه به دوران رسیده ها

۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۴:۱۰ کد مطلب: 8518

جشن‌های نامتعارفی همچون جشن طلاق، جشن دندانی و جشن از پوشک‌گیرون ، مراسم‌های غیر متعارف و بی‌معنایی هستند که خانواده‌ها به چنین مناسبتی جشن و مهمانی ترتیب می‌دهند و عکس و فیلم‌های تهیه‌شده از چنین جشن‌هایی را از طریق شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام با همه مردم دنیا به اشتراک می‌گذارند تا به نوعی داشته‌هایشان را به رخ دیگران بکشند.

به گزارش نسیم شیراز، جشن‌های نامتعارفی همچون جشن طلاق، جشن دندانی و جشن از پوشک‌گیرون ، مراسم‌های غیر متعارف و بی‌معنایی هستند که خانواده‌ها به چنین مناسبتی جشن و مهمانی ترتیب می‌دهند و عکس و فیلم‌های تهیه‌شده از چنین جشن‌هایی را از طریق شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام با همه مردم دنیا به اشتراک می‌گذارند تا به نوعی داشته‌هایشان را به رخ دیگران بکشند.

بگذریم از اینکه چنین رفتارهایی بیشتر نداشته‌های اقشار تازه به دوران رسیده را به نمایش می‌گذارد.

از طریق همین رسانه‌های در دسترس رفتارهای غیر متعارفش را با دیگران به اشتراک بگذارد و در عمل به ترویج و عادی‌سازی چنین رخدادهایی بپردازد.

فرهنگ ایرانی اسلامی خود دارای مناسبت‌ها و جشن‌های متنوعی است. چنین رفتارهایی نه با جشن و شادی سنخیتی دارد و نه با فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی که در کشور ما بیشتر به عنوان یک تقلید بی‌هیچ زمینه فکری خاصی راه یافته است ، نشانه‌ای از نفوذ فرهنگ غربی به جشن‌های ایرانی و تمام ارکان زندگی ما است.

با نفوذ فرهنگ غربی در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم ارزش‌ها معنی اصیل خودشان را از دست دادند و ضد ارزش‌ها تبدیل به ارزش‌ها شده‌اند.

در خارج از مرزها و آن سوی دنیا افرادی زندگی می‌کنند که به تجمل‌گرایی شهره‌اند و سال‌هاست فرهنگ کاخ نشینی دارند اما آیا شما تا بحال شاهد برگزاری چنین جشن‌هایی از سوی آن‌ها بوده‌اید؟ شاید هم چنین جشن‌هایی را برگزار می‌کنند اما هیچ علاقه‌ای به اشتراک آن‌ها در فضای مجازی ندارند.

ما ایرانی‌ها همیشه، هر جایی که بوده‌ایم به فرهنگمان بالیده‌ایم. اتفاقا جشن گرفتن و شاد بودن همیشه در فرهنگ ما جایگاه ویژه‌ای داشته است.

آنچه مورد بحث است، جشن‌های نوین اینستاگرامی است که ریشه مشخصی ندارند و رسم و رسومی هم پشت سرشان نیست. این جشن‌های عجیب واقعا تا کجا قرار است، ادامه‌دار باشند؟

نگرانی ما از روزی ست که این فرهنگ‌های اشتباه انقدر رایج شود که مهم‌ترین نگرانی بعضی خانواده‌ها این باشد که به خاطر تأخیر یا … نتوانسته‌اند عکس‌ مهمانی پوشک گیرون بچه‌شان را در شبکه‌های اجتماعی بگذارد. تا زمانی که والدین همه امکانات را در اختیار بچه‌هایشان بگذارند تا مبادا آب در دلشان تکان بخورد، نسلی مسئول، متعهد و تلاشگر هم تربیت نخواهد شد. آن وقت ما می‌مانیم و نسلی تنبل، خودخواه و پرتوقع روی دستمان.

اتمام متن/


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظرات بینندگان

آخرین عناوین