کد خبر: 9614 سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷- ساعت ۸:۳۹

ماه رجب مانند فصل بهار قابلیت زنده کردن مردگان را دارد

به گزارش نسیم شیراز، تقارن فروردین، اردیبهشت و خرداد با سه ماه رجب، شعبان و رمضان اتفاق فرخنده و مبارکی‌ست برای آن‌ها که دل‌هایشان آماده تغییر است. پس تا می‌توانیم برای بهره‌برداری بیشتر از آن برنامه ریزی کنیم که بعد از این بهار، ‌آدمی باشیم کمی آگاه‌تر و مقرب‌تر و معنوی‌تر.

بیشتر از همیشه و هر روز باید خدا را شاکر باشیم که ماه رجب امسال را زندگی می‌کنیم. این یعنی خداوند به ما فرصتی بی‌نظیر را عطا کرده که باید قدردان این فرصت و نعمت باشیم.

«این ایامی که در روایات ما به عنوان ایام برجسته معرفی شده اند، اینها همه فرصتند؛ هر فرصتی هم نعمت است و هر نعمتی هم نیازمند شکر و سپاس است. شکر و سپاس نعمت هم این است که انسان نعمت را بشناسد، بر طبق اقتضای این نعمت رفتار کند، از آن بهره ببرد، نعمت را از خدا بداند و آن را در راه خدا به کار ببرد؛ ماه رجب از این نعمتها است.» رهبر انقلاب ۹۴/۲/۶

ماه رجب،‌ ماه نماز است. در این ماه نماز زیاد بخوانیم. یکی دیگر از این فرصت‌های عجیب و غریب،‌ فرصت اعتکاف است. امسال به دلیل اینکه ایام البیض در تعطیلات نوروز قرار گرفته است،‌ امکان برنامه ریزی برای معتکف شدن، راحت‌تر است. این فرصت عظیم و انسان ساز را از دست ندهیم. همچنین ماه رجب فرصت خوبی برای گرفتن چله‌های مختلف از زیارت عاشورا و حدیث کساء و غیره برای رسیدن به حاجت‌های معنوی و مادی‌ است.

از لحظه لحظه این بهار ماه رجب که نصیب‌مان شده است غفلت نکنیم. مخصوصا در تعطیلات که ممکن است سرگرم شدن به مهمانی‌ و دید و بازدیدها ما را از توجه به فرصت‌های معنوی این ماه غافل کند. بنابراین ذکرهای معروف این ماه را حتی در مهمانی‌ و روزهای شلوغ مدام با خودتان تکرار کنید. از خواندن دعاهای وارده برای ماه رجب غافل نشوید که زمان زیادی از شما نمی‌گیرد:

«وَ لا تَجعَلنی مِنَ الغافِلینَ المُبعَدین! غفلت بزرگترین آسیب است؛ غفلت از مسیر، غفلت از هدف، غفلت از توان، غفلت از فرصت، غفلت از دشمن، غفلت از وظیفه ای که امروز بر دوش من و شما است؛ غفلت.

بزرگ ترین دشمن ما غفلت است. اولین دشمنی که ما را در مقابل دشمنان دیگرمان به خاک می نشاند، نتیجه‌ی این غفلت دور شدن است؛ دور شدن از خدا، دور شدن از هدف، دور شدن از کامیابی.» رهبر انقلاب ۱۳۹۴/۰۲/۱۶

/

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه فرهنگی و اجتماعی نسیم شیراز می باشد