کد خبر: 9613 سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷- ساعت ۸:۳۶

جایگاه اشتغال زنان در سبک زندگی اسلامی

به گزارش نسیم شیراز، به واقع موضوع اشتغال زنان، به صورتی که امروز در تعاریف ما جای گرفته، نقش های اصلی و مهم زنان را تحت الشعاع قرار داده است. به بیان دیگر، سبک زندگی اسلامی نه تنها خانه داری را در یک شغل بسیار مهم می داند بلکه آن قدر برای نقش های مادری و همسری زن ارزش قائل است که دیگر نقش های وی را در سایه این دو وظیفه حساس معرفی می نماید. زیرا این نقش ها بر خلاف دیگر وظایف تعریف شده در ساختار جامعه هیچ جایگزینی ندارد. در اینجا گفتگویی داشتیم با سرکار خانم احمدی مدرس حوزه علمیه خواهران در مسئله اشتغال زنان که با هم می خوانیم.

سبک زندگی خانواده اسلامی چیست؟

همان طور که از نامش مشخص است این سبک از زندگی، ریشه در آموزه های دینی و توحیدی دارد و رویکرد اسلام ناب محمدی اساس این سبک است و به توصیه های اسلام در خصوص تحکیم زندگی و خانواده عمل می شود مانند تقوا، اخلاق مداری، احترام متقابل و...

تمایزات سبک زندگی اسلامی با سبک های دیگر در چیست؟

در سبک زندگی اسلامی شخصیتها رشد می کنند؛ احترام متقابل وجود دارد چون از آموزه های دینی و ارزشی الگو می گیریم تعهد وجود دارد. اما در سبک زندگی غربی اولویت با فرد است و تعهدی وجود ندارد. غالبا تنوع طلبی  و لذت تگرایی حرف برای گفتن دارد.

مفهوم اشتغال در سبک زندگی چیست؟

امروز در جامعه ی ما نیز اشتغال اغلب همان معنای رایحج در غرب یعنی همان کار درآمد زا بکار میرود. در این فرهنگ شاغل به کسی میگویند که در ازای کار دستمزدی دریافت کند.

جایگاه خانه داری در سبک زندگی اسلامی کجاست؟آیا خانه داری شغل نیست؟

اتفاقا اولین شغل هر بانویی خانه داری و همسرداری است. اما عده ای صرف خروج از خانه و مشغول شدن را شاغل بودن می دانندو این اندیشه غلط است که زمانی شاغل محسوب میشوی که خارج از خانه کار کنی.

حضور زنان خانه دار در منزل علاوه بر فرآیند مهم تربیتی، عاطفی و اخلاقی نه فقط شغل محسوب می شود بلکه در حلقه اقتصادی جایگاه مهمی دارد ؛ چرا که کار خانگی، خانه داری، پرورش فرزند، فعالیت زنان روستایی در بخش کشاورزی و دامپروری و... مواردی است که در فرهنگ اسلامی بر مفهوم کار تاکید دارد.

مشکلات و آسیب های اشتغال زنان کدامند؟

از هم پاشیدن ساختار خانواده، سپرده شدن کودکان به مهد کودک، آسیبهای روحی و جسمی،تجرد قطعی و منفی شدن رشد جمعیت برخی از دستاوردهای اشتغال زنان است.

آیا میان افزایش حضور اجتماعی زنان با بالا رفتن سن ازدواج و تاخیر در فرزندآوری ارتباط وجود دارد؟

بله، حضور فعال بانوان در عرصه های اجتماعی و اقتصادی حس استقلاب و بی نیاز بودن از مرد را در آنها تقویت می کند و حتی موجب ترغیب و تشویق آنها به ادامه زندگی تجردی می گردد و غریزه دیگر خواهی و نیاز به ازدواج را سرکوب می کند.

با توجه به نیازهای روحی فرزندان در تعامل با مادر، آیا فرزندان از اشتغال مادر آسیب می بینند؟

خانواده بهترین محل برای شکل گیری شخصیت فرزند و انتقال ارزش ها به نسل آینده است. از آنجا که رکن اصلی خانواده مادر است و نبود او این مهم را دچار خلل و شکاف می کند؛ اگر اصلاح نشود و مادر نتواند این کاستی را جبران کند به فرزندان ضربه ای جبران ناپذیر وارد می شود. نقش بی بدلیل انسان سازی زن در مادری و همسری که مناسب با قوای جسمی و روحی او دارد تجلی می یابد.

چه کنیم تا زن هم عزت و کرامت خانوادگیش حفظ شود و هم به فعالیتهای اجتماعی خود بپردازد؟

باید به این باور رسید که فعالیتهای اجتماعی زنان، در صورتی ارزشمند است که آسیبی به رسالتهای اساسی و مهم ان درقبال مساله خانواده و تربیت فرزندان نرساند. زن مسلمان خود را مسئول می داند چرا که پیامبر (ص) زن را به طور خاص در مقابل حفظ نهاد خانواده مسئول نموده است. پس او سعی می نماید که منافع شخصی، رفاه طلبی،لذت جویی و تنوع طلبی خود را تعدیل و کنترل نماید و آنها را در خدمت خانواده قرار دهد. لذا دین با فعالیتهای شغلی و تحصیلی زن مخالفتی ندارد به شرط اهمیت به اولویتها.

/

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه فرهنگی و اجتماعی نسیم شیراز می باشد