کد خبر: 9608 سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷- ساعت ۸:۰۶

دعوت همسر کاهل نماز به نماز

نسیم شیراز

یک سال پیش عقد کردم و بیست روز است که وارد زندگی مشترک شده‌ام؛ امّا همسرم کاهل نماز است. یک روز نماز می‌خواند و بیست روز نماز نمی‌خواند؛ البتّه پدر ایشان هم نمازخوان نیست. می‌خواهم بدانم که چه باید کرد تا ایشان نمازخوان شود؛ البتّه ایشان به روزه‌اش اهمیت می‌دهد.

محسن عباسی ولدی مشاوره مذهبی ازدواج پاسخ می دهد.

⚡️اوّل: محبت

بدانید که اصلی‌ترین راه‌کار برای تغییر همسرتان محبت است. هر اندازه می‌توانید به او محبت کنید و نمازخوان نبودنش را مجوّز کم کردن محبت نکنید. هر اندازه محبت شما به او کم شود، از میزان تأثیرگذاری شما نیز کاسته می‌شود. محبت عامل نزدیکی دل‌ها به یکدیگر است. در عالم دوستی است که ما از یکدیگر تأثیر می‌پذیریم؛ به همین دلیل هم هست که رسول خدا(صلی‌الله لیه و آله وسلم)فرمود: «انسان دین دوست و هم‌نشین خود را برمی‌گزیند».

⚡️ دوّم: یافتن ریشه بی‌نمازی

سعی کنید دلیل نمازخوان نبودنش را بیابید. کاهلی او به جهت تنبلی، رفقای ناباب، تربیت نادرست خانوادگی، سستی در اعتقادات است، بدبین بودن به نمازخوان‌ها یا دلیل دیگری است؟

متناسب با ریشه بی‌نمازی درمان را شروع کنید؛ مثلاً اگر ریشه، سستی اعتقادات است، خود را از نظر اعتقادی قوی کنید و با او به بحث بنشینید. اگر رفقای ناباب است، با شدّت دادن به محبت خود سعی کنید از اثر آن رفاقت‌ها بکاهید. اگر به جهت بدبین بودن به نمازخوان‌ها است، تلاش کنید با اصلاح رفتار خودتان این تصویر را در ذهن او اصلاح نمایید.

⚡️ سوّم: نچشیدن طعم معنویت، یکی از دلایل اصلی بی‌نمازی

یکی از دلایل اصلی کاهل نمازی در بسیاری از افراد نچشیدن طعم معنویت است. نماز اتصال به عالم معنا است. کسی که تا به حال طعم این اتصال را نچشیده، سخت با نماز ارتباط برقرار می‌کند؛ امّا چه کنیم که چنین شخصی طعم معنویت را بچشد؟ یکی از نقدترین راه‌ها آن است که ما در رفتارمان با او معنوی برخورد کنیم، تواضع، گذشت، حلم و بردباری، محبت، احترام، ادب و ... همه، رفتارهای معنوی است که طعم معنویت را به طرف مقابل می‌چشاند.

در بسیاری از موارد ما برعکس عمل می‌کنیم. با کسی که نمازخوان نیست، تند برخورد می‌کنیم، به او بی‌احترامی می‌کنیم، با او متکبرانه برخورد می‌کنیم، شرط ادب را در حضور او رعایت نمی‌کنیم، این کارها نه تنها طرف مقابل را مشتاق نماز نمی‌کند؛ بلکه بیش‌تر از گذشته او را فراری می‌دهد.

خداوند درباره رسول خدا(صلی‌الله علیه و آله وسلم)و موفقیت تبلیغی آن حضرت می‌فرماید:

‌فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ كُنْتَ فَظّاً غَلیظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ؛ پس به [بركتِ‏] رحمت الهى، با آنان نرم‌خو [و پُر مِهر] شدى، و اگر تندخو و سخت‌دل بودى قطعاً از پیرامون تو پراكنده مى‏شدند.

این آیه برای تمام کسانی که می‌خواهند در مسیر اصلاح کسی گام بردارند، بسیار الهام بخش است

⚡️ چهارم: توجّه به روزه نقطه امید

شکر خدا که شوهرتان روزه می‌گیرد. همین نشان می‌دهد که تا اندازه‌ای رابطه خود را با خداوند محفوظ نگه داشته است. این نقطه امید خوبی است. بنده فکر می‌کنم باید به رفتارهای چنین انسانی با دید مثبت نگاه کرد. کسی که در ماه رمضان روزه می‌گیرد با این کارش این پیام را به خدا می‌دهد که هنوز رشته بندگی را به طور کل قطع نکرده است. شما با توجّه به این ویژگی می‌توانید امید بیشتری کسب کنید و با انگیزه بیشتری تلاش کنید.

/

 

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه فرهنگی و اجتماعی نسیم شیراز می باشد