کد خبر: 9597 يكشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷- ساعت ۱۱:۳۰

چگونه باید سواد اقتصادی را به بچه‌ها و نوجوانان خودمان بیاموزیم؟

به گزارش نسیم شیراز، اقتصاد مقاومتی، نظامی را تولید میکند که با شرایط مختلف سازگار است و شکننده نیست. اگر شما صاحب فرزند و یا یک معلم هستید، در اینجا چند راهکار مختصر را میخوانید تا بتوانید با تربیت نسل جدید در پیشرفت کشور نقش اثرگذاری داشته باشید:

از کجا آغاز کنیم؟

مساله یا هدف آموزشی تان را برای منتقل كردن به بچه‌ها پیدا کنید!

تجربه ی زندگی شما پر از مواردی در حوزه‌ی اقتصاد است که احتمالا فکر می‌کنید اگر آنها را درست و دقیق و در سن خودش یاد گرفته بودید، می‌توانستید گام های اقتصادی موفقتری بردارید. بنابراین مساله‌ی مورد نظر را درست انتخاب كنید.

برای مثال، هر یک از موضوعات درآمدزایی، خرید و فروش کالا، استفاده از اعتبار، صرفه جویی، سرمایه گذاری، بیمه و محافظت مالی، قناعت، تولید با سرمایه اندک، مالیات، خمس و زکات، نگرش مثبت به کالای داخل، تعامل با بانک کارآفرینی، تحلیل سود و زیان، بورس، عدالت اقتصادی، حسابداری، بودجه بندی، عبور از مشکل مالی، کار با چک، نفی قاچاق، قدرت تصمیم گیری اقتصادی، خیریه ها، و هر موضوع مرتبط دیگری که در حوزه تربیت اقتصادی بگنجد، می‌تواند موضوع آموزش شما به بچه‌ها باشد.

روی ایده‌ی آموزشی‌تان کار کنید!

بهترین اهداف با بکارگیری یک روش غلط تبدیل به ضد هدف می شوند! بنابراین فکر بکرتان را برای طراحی یک بازی، مسابقه، و یا حتی روش های آموزشی مدرنی که خوانده اید بکار بگیرید. به عنوان مثال  شما می‌توانید با خواندن و فکر كردن، درباره‌ی  فیلم‌ها یا داستان های شناخته‌شده توسط بچه ها، تشکیل دادن یک بازار خرید و فروش در کلاس و آموزش قوانین حین بازی دانش آموزان، تقلید بازی مراجعه به بانک و ایفای نقش بچه ها در موقعیت های مختلف آن، ابداع یک وجه مالی اعتباری در کلاس یا خانه و آموزش صرفه جویی، به راحتی مسایل مهم اقتصادی را به آن‌ها منتقل كنید.

بچه‌ها را مشاركت بدهید

سعی کنید از روش‌های آموزشی‌ای استفاده کنید که خود دانش آموز یا فرزند شما در خلق آن مشارکت داشته باشد. احساس انتخاب، تجربه ی ماندگارتری را به بچه‌ها خواهد بخشید.

 

زندگی واقعی بچه‌ها را در نظر بگیرید

از مفاهیم آموزشی و مصادیقی استفاده کنید كه نزدیک به بافت زندگی روزمره بچه‌ها باشد. مثلا اگر در روستایی زندگی می کنید که کشاورزی شغل عمده‌ی خانواده هاست از مفاهیم اقتصادی رایج در آن بهره بگیرید.

 

برگرفته از ریحانه/

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه فرهنگی و اجتماعی نسیم شیراز می باشد